Blog o SEO a internetovém marketingu

Jak na pomalé načítání webových stránek

9.2.2015 - JAN MAREŠ

Pomalé načítání stránek
Pomalé načítání stránek má za následek, že návštěvníci na vašem webu udělají otočku zpět a už se nevrátí. Rychlost webu je jednou z klíčových záležitostí, o které byste se jako majitelé webu měli zajímat. Je to důležité nejen pro SEO (Google rychlosti načítání přikládá váhu), ale také kvůli konverzím. Uživatelé totiž budou pomalým webem frustrovaní a spíše z něj odejdou než nakoupí. Pamatuju si, že jsem kdysi vlastnil dropshippingový e-shop, který se načítal téměř deset vteřin. Nebylo se tedy čemu divit, že objednávky nepřicházely. To už je ale jiný příběh. Pojďme se nyní spolu podívat, co rychlost načítání webu ovlivňuje a jak ji můžete zvýšit na tom svém.

Než budete na webu cokoli upravovat (za předpokladu, že již existuje), je dobré se podívat, kde jsou jeho slabá místa. K tomu vám může posloužit některý z volně dostupných nástrojů, které rychlost načítání testují. Vesměs každý z nich měří ty stejné věci (některé např. umožňují testovat přístup na webu z různých světových lokací a webových prohlížečů). Volba tedy bude spíše otázkou vašich uživatelských preferencí. Já mám nejradší Pingdom Tools a GTmetrix.

Nástroje pro testování rychlosti webu

Pingdom Tools
GTmetrix
Web Page Test
PageSpeed od Google
Website Speed Test

Pingdom Tools

Nejdříve se podíváme, co má obecně vliv na to, jak rychle se vaše webové stránky načítají. V druhé části si pak ukážeme několik zajímavých pluginů pro WordPress.

1. Vyberte vhodný webhosting

Pokud svůj web teprve plánujete, měli byste si porovnat jednotlivé parametry u webhostingových programů. Případně se také můžete zeptat na zákaznické podpoře či diskuzích, jaký hosting pro váš projekt bude vhodý. Některé se vysloveně specializují na konkrétní platformu jako je např. WordPress, Drupal či e-commerce řešení PrestaShop.
Kvalitní webhosting je zkrátka základ a může vám ušetřit spoustu starostí. Z vlastní mnohaleté zkušenosti může doporučit společnost WEDOS Internet, a.s., na jejíž služby můžete mimochodem uplatnit tento wedos kupon.

2. Nastavte ukládání „cache“ v prohlížeči

Jestliže jste zkoušeli některý z výše uvedených analytických nástrojů, možná jste si všimli doporučení „Leverage browser cache“. To neznamená nic jiného než že na svém webhostingu (obvykle přes nastavení souboru .htaccess) nastavíte, jak často se jednotlivé části vašeho webu mění (rozumějte aktualizují). Ty části webu, které jsou v čase stálé, se pak načítají z dočasné paměti prohlížeče než přímo ze serveru.

3. Načítejte zdroje z lokálního serveru

Velký vliv na zpomalení webu má načítání zdrojových souborů z jiných serverů než je ten váš. Může se to jednat např. jQuery knihoven, JavaScriptů, kaskádových stylů i některých obrázků. Klasicky takto čas načítání prodlužují tlačítka pro sdílení na sociálních sítích. To můžete obejít tím, že si vytvoříte vlastní ikonky hostované na vašem serveru a nenačítáte je přímo z Twitteru či Facebooku.

4. Komprimujte obrázky a zdrojové kódy

Tato rada se může zdát jako banální, nicméně v době boomu mobilních zařízení velmi aktuální. Čím datově větší obrázky na webu máte, tím déle se budou načítat. Pokud nejste obeznámeni s webovou grafikou, doporučuji do Google zadat fráze jako „JPEG komprese“ či „PNG komprese“. Pro ty z vás, kterým se nechce tyto informace studovat příliš do hloubky, doporučuji šikovný prográmek FastImage Resizer, který vám pomůže zmenšit hned celé sady obrázků. Také zdrojové kódy je možné komprimovat, což v praxi znamená především zbavit se přebytečných znaků jako jsou řádky a mezery. Ty jsou sice důlěžité pro člověka, ale prohlížeč je ke správné interpretaci webu nepotřebuje.

5. Specifikujte velikost obrázků

Velmi jednoduchá věc, která vám také může přidat pár vteřin k dobru. Jednoduše ke každému obrázky na stránce přiřaďte parametry width a height (šířka a výška), čímž dáte na jevo prohlížeči, jak velké místo má pro tyto obrázky během načítání ponechat.

6. Servírujte statické stránky namísto PHP

Jak možná víte, skriptovací jazyk PHP (a jeho alternativy) zpracovávají požadavky na straně serveru (namísto např. JavaScriptu, který požadavek zpracovává v okně vašeho prohlížeče). Tím, že je třeba požadavek odeslat na server a počkat na jeho odpověď se opět prodlužuje doba, za kterou můžete informaci na webu zobrazit. Pokud je zo možné, servírujte užvatelům statické stránky, které se načítají mnohem rychleji.

7. Aktivujte GZIP kompresi

GZIP je metoda zmenšování souborů textového typu (tedy především HTML, CSS, JavaScript), která funguje přímo na serveru. Je však nutné si dopředu zjistit, zda ji právě váš webhosting podporuje. Pokud ano, je možné ji aktivovat v souboru .htaccess. Více o této metodě si přečtěte na webu Tomáše Erlicha.

Jak vyladit rychlost na WordPressu

WordPress je velice schopný a univerzální redakční systém. Díky tomu se z něj však v některých případech může stát pomalý moloch, který loví informace někde z hlubin přeplněné databáze. Pojďme si nyní ukázat několik pluginů, se kterými z něj opět uděláte uživatelsky přívětivý web.

WP Super Cache

Plugin WP Super Cache
Plugin WP Super Cache používám už dlouhá léta. Dokáže rychlost webu razantně navýšit. V podstatě za vás vyřeší bod č. 6, který jsme si popsali výše a uživatelům servíruje již dopředu na serveru načtené statické stránky. Jeho nevýhodou je, že má tendenci shromažďovat dočasné soubory, a tak je čas od času musíte promazat. Tato funkce je naštěstí dostupná přímo z nastavení.

WP-Optimize

WP-Optimize
Plugin, který vám umožní vyčistit databázi od veškerého „harampádí“, které se vám během doby provozu stránek nahromadilo. Jako velmi užitečnou hodnotím funkci smazání neschválených a spamových komentářů. Kromě toho můžete odstranit i stránky umístěné v koši a náhledy. Promazávání je možné nastavit i pravidelně, abyste se o nic nemuseli starat.

WP Smush.it

WP Smush.it - komprese obrázků
Na plugin WP Smush.it mě poprvé upozornil můj kamarád Peter Chodelka. Plugin WP Smush.it umí dávkově zmenšit datový objem obrázků aniž by se zhoršila jejich kvalita. Plugin umí pracovat s obrázky JPG, PNG a GIF, které jsou samy o sobě menší než 1 MB. Nastavení tohoto programu najdete v hlavním WordPress menu -> Média -> Smush.it. Pokud byste chtěli zmenšit již dříve nahrané obrázky stačí dole klepnout na tlačítko Bulk Smush all my images.

Plugin Smush.it během optimalizace
Plugin Smush.it během optimalizace

Štítky: , ,


WEDOS sleva na hosting, domény a VPS servery

Zpět na úvod

«
»

5 komentářů: “Jak na pomalé načítání webových stránek”

  1. Mobil napsal:

    Díky za dobré tipy, aktuálně rychlost řeším. Fajn den.

  2. iMen napsal:

    Taky díky za tipy, pomohlo to

  3. Vlk napsal:

    Zrovna nahazuju jedne e-shop tak se bude hodit:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.