Blog o SEO a internetovém marketingu

Affiliate marketing a jak s ním začít

13.11.2016 - ADAM BRTNÍK

Affiliate marketing
Vzhledem k tomu, že je v České republice Affiliate marketing na rozdíl od ostatních forem internetového marketingu poměrně neznámou a ne příliš využívanou formou marketingu, dovolím si zde uvést malý úvod.

Affiliate marketing je ve skutečnosti velice prostý systém. Nejedná se o nic jiného, než o jednoduchý provizní systém, kdy subjekty (affiliate partneři), které zprostředkují svému „chlebodárci“ (obchodníkovi) prodej, dostanou z tohoto prodeje provizi v předem stanovené výši. V praxi to pak například vypadá tak, že obchodník prodávající ve svém eshopu matrace poskytne svému affiliate partnerovi odkazy/bannery. Affiliate partner pak tyto odkazy/bannery umístí na svůj vlastní web. Pokud nějaký zákazník přes tento odkaz/banner přejde na web obchodníka a koupí matraci, affiliate partner dostane provizi z tohoto prodeje.

TIP: Skvělá kniha Zarábajúci web autora Petera Chodelky.

Plně funkční příklad využití tohoto systému najdete u propagace internetových služeb společnosti WEDOS Internet, a.s. Ta propaguje domény, hosting a další služby skrze provizní prodej a často se slevou, takže vydělá obchodník, affiliate partner i zákazník. Jejich program je navíc velice vhodný pro začátečníky v affiliate marketingu, zejména díky tomu, že značka WEDOS je již známá a program dobře konvertuje. Zaregistrovat se můžete zde. Při registraci získáte vstupní bonus ve výši 100 Kč a provize jsou také velmi dobře nastavené – jako partner dostanete provizi 15 – 50 % z dané objednávky.

Jak fungují affiliate programy

Obchodník může mít takových affiliate partnerů desítky či stovky (v zahraničí i tisíce). Má tak k dispozici svou vlastní armádu prodejců propagujících jeho produkt. Velkou výhodou pak je, že je tento systém založený čistě na výkonu, což znamená, že pokud daný affiliate partner nic neprodá, tak také nezíská žádnou provizi. Prakticky zde tedy existuje přímá úměra mezi tržbami z prodejů a náklady na propagaci. Nikdy neplatíte, pokud se nic neprodá.

Důležité je pak také zmínit, že affiliate marketing není omezen čistě na generování prodejů. Lze ho využít téměř k čemukoliv, co chcete, aby uživatel internetu udělal – registrace, vyplnění formuláře, zapojení do soutěže a další.

Vyplácení provizí pak může být stanoveno procentuálně, nebo fixní částkou. Pokud se chcete affiliate programu účastnit jako partner, projděte si zajímavé články na webu Affilák.cz

Jestli chcete provizního marketingu využít naopak jako provozovatel, prostudujte si, co umí šikovná platforma AffilBox Mária Roženského. Ke správnému nastavení provizí vašeho programu vás navede článek na blogu Petera Chodelky.

Pro podnikatele v jakékoli oblasti je nezbytné neustálé vzdělávání a práce na sobě samém. Komu by nestačily výše uvedené zdroje, může sáhnout po knize Jak prodat více díky affiliate marketingu, která je určena pro majitele e-shopů, kteří by s provizním programem chtěli začít a dokázali partnery získat a pracovat s nimi, tak, aby byl program ziskový. Kdo preferuje studium formou videa, může sáhnout po Affiliate Academy, která je však již dražší. Studium teorie i praktických příkladů vám dá užitečný základ, na kterém můžete stavět. Je třeba ale pamatovat na to, že abyste uspěli, musíte postupy zkoušet a testovat v praxi.

Štítky: , ,


WEDOS sleva na hosting, domény a VPS servery

Zpět na úvod

«
»

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.